sobota, 31 marca 2012

Rób to co lubisz !

Moja mama zawsze powtarzała "Jeżeli będziesz robić w przyszłości to co sprawia Ci przyjemność, na pewno się z tego utrzymasz".

Czyż nie ma w tym dużo racji ? Zazwyczaj osoby, które osiągają sukces zawodowy zajmują się tym co naprawdę ich raduje i daje dużo satysfakcji.
Oczywiście nie chce tu zaprzeczać iż zawód pedagoga, nauczyciela itp. nie jest satysfakcjonujący, aczkolwiek zastanawiałam się czy można z tego wyciągnąć jeszcze więcej dla samego siebie?
Otóż tak! Oczywiście!
Biorąc pod uwagę obecną konkurencję na tym rynku pracy trzeba się wyróżnić, alby otrzymać etat czy choćby umowę o dzieło. Każdy z nas chce pokazać potencjalnemu pracodawcy jak najwięcej tego co może zaoferować jednakże nie zawsze potrafi i wie, że może to zrobić.
Drążąc tak ten temat pragnę uściślić iż chodzi mi tu o hobby czy pasję, coś co większość z nas ma, a nie potrafi wykorzystać. Cóż z tego, że nie udało lub nie chciało zostać profesjonalnym tancerzem, narciarzem czy fotografem skoro możemy nasze talenty, które sprawiają nam przyjemność, wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej!
Niestety wpisanie na końcu CV naszego hobby w niewielkim stopniu pomaga nam zdobyć pracę. Inna sprawa jest gdy mamy jakiś "papier". Jest to dokument potwierdzający, że coś potrafimy i robimy to naprawdę dobrze, a co najważniejsze, potrafimy przekazać!
Tak więc jesteś zapalonym narciarzem? Czemuż by nie zrobić papierów na instruktora jazdy na nartach? Jako wychowawca masz powalający atut by dostać pracę na zimowisku w górach! Robisz dobre zdjęcia ? Idź na kurs fotograficzny, nie tylko po to aby się nauczyć czegoś nowego, ale by mieć dokument który wpiszesz do CV potwierdzający twoją znajomość tego zagadnienia!
Jest wiele możliwości. Przemyślcie co lubicie i potraficie robić. Poszukacie w jaki sposób zdobyć jakikolwiek papier który to potwierdzi, a uwierzcie mi, że pracodawcy spojrzą na Was inaczej. I najważniejsze w tym wszystkim jest to, że będziecie pracować ze szczerą przyjemnością :)



poniedziałek, 26 marca 2012

Jak znaleźć pracę?


   Wiele osób skarży się, że ma problemy ze znalezieniem pracy czy to stałej po studiach, czy dorywczej. Problemy nie tylko z pracą, ale również ze znalezieniem stażu lub praktyk, również studenckich jest na porządku dziennym.  Niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości jakie daje Biuro Karier działające w Polsce w  ponad 50 miastach. Biura Karier zostały powołane, aby pomóc studentom i absolwentom danej uczelni w wyborze drogi rozwoju zawodowego oraz ułatwić znalezienie zatrudnienia, które będzie odpowiadało ich kwalifikacjom i aspiracjom. Biura Karier pośredniczą w znalezieniu pracy, stażu i praktyk, prowadzą bazy danych ofert. Ich zadaniem jest również przesyłanie propozycji zatrudnienia do zarejestrowanych. Organizują szkolenia i warsztaty podnoszące umiejętności radzenia sobie na rynku pracy, m.in. z zakresu tworzenia dokumentów aplikacyjnych, radzenia sobie podczas rekrutacji, określania potencjału zawodowego, doskonalenia umiejętności przydatnych na rynku pracy. Biura Karier oferują dodatkowo poradnictwo zawodowe w postaci indywidualnego spotkania z prawdziwym doradcą zawodowym aby pomóc w planowaniu ścieżki rozwoju zawodowego.

I to wszystko jest za darmo!

   Szczerze polecam, gdyż Biuro Karier pomaga rozwijać się w kierunku, w jakim chcemy, mogąc równocześnie poszerzać swoje umiejętności i doświadczenie. Daje nam informacje zawsze z pierwszej ręki czy o pracy czy o szkoleniach. Sprawdź czy na Twojej uczelni jest Biuro Karier!


sobota, 17 marca 2012

Szybkie Czytanie

Dziś chciałabym poruszyć sprawę szybkiego czytania.
Wiele osób zapewne powie, że taki kurs jest im nie potrzebny. Moim zdaniem jest odwrotnie. Młodemu Pedagogowi jest potrzebna umiejętność szybkiego czytania ponieważ w dzisiejszych czasach rozwój wiedzy ludzkiej jest tak szybki, iż każdy z nas musi czytać coraz więcej. Codziennie rośnie ilość różnorakich publikacji - książek, gazet, czasopism, różnych artykułów i doniesień, które należało by przeczytać. Co więcej przeraziła mnie informacja,którą niedawno wyczytałam w artykule internetowym na temat czytania:
 "Co roku 10% informacji dezaktualizuje się co sprawia, że absolwent wyższej uczelni traci po 5 latach ponad połowę wiedzy uzyskanej w czasie studiów! Oznacza to, iż specjalista chcący śledzić postęp wiedzy w danej dziedzinie musi czytać 10 razy więcej (szybciej) niż 20 lat temu."
Z tego też powodu uważam iż Młody Pedagog powinien umieć szybko czytać. Sama jestem po takim kursie i jestem bardzo zadowolona z rezultatów. Może nie czytam Potopu w 16 minut ale zdecydowanie szybciej niż moi koledzy i koleżanki.
Zanim podam co, jak oraz gdzie, przytoczę definicje szybkiego czytania.
       Szybkie czytanie (speedreading) jest dziedziną wiedzy, która polega na analizie metod i technik, którymi posługują się ludzie w zapisywaniu i odczytywaniu znaków. Głównym założeniem speedreadingu jest ułatwienie i przyspieszenie procesu odkodowywania znaków pisanych.
Kurs szybkiego czytania można zrobić stacjonarnie, samemu za pomocą książki oraz przez komputerowy kurs.
Z każdym takim kursem niestety wiążą się jakieś pieniądze. My studenci nie mamy ich za wiele, wiec po przekalkulowaniu wszystkiego najlepiej i najtaniej wychodzi Komputerowy kurs szybkiego czytania.
Podaję link do strony, gdzie można zamówić sobie taki kurs
 http://www.czytam.net/szybkie-czytanie/speed-reader-pl
 Na sam koniec chce również zaproponować każdemu by sprawdził jak szybko czyta. Test sprawdzający znajduję się na tej stronie http://www.edusfera.pl/test.php
Powodzenia!



środa, 7 marca 2012

Podstawa

Pierwszą i podstawową rzeczą jaką młody pedagog powinien zrobić, nie ukrywam, że najlepiej zaraz po rozpoczęciu studiów jest ukończenie kursu na wychowawcę kolonijnego! 
Ponieważ mój blog ma na celu zwiększenie waszych szans na przyszłą karierę w zawodzie, chcę uświadomić wam konieczność PRAKTYKI. Im więcej praktyki tym większe szanse na prace. Zawsze. 
Niestety w trakcie studiów nie mamy żadnych uprawnień by pracować z dziećmi czy młodzieżą zarobkowo (gdyż pomijamy klasyczne praktyki czy wolontariat). 
Jak już wspomniałam na początku polecam zrobienie kursu na wychowawcę kolonijnego, jednakże w nieco inny sposób. Ponieważ w trakcie studiów dziennych każdy weekend bywa na wagę złota, wspaniałą alternatywą staje się INTERNETOWY kurs na wychowawcę kolonijnego. Osobiście ukończyłam taki kurs i muszę przyznać, że jestem zachwycona! Każdy odpowiednio do swoich potrzeb wybiera czas, miejsce oraz porcje w jakich dawkuje wiedzę. 
Na naszym blogu podajemy link do SPRAWDZONEGO internetowego kursu na wychowawcę.  http://www.ewychowawca.pl/
Mając takie "papiery" w sposób odpowiadający naszym zainteresowaniom jesteśmy w stanie zarobić parę złotych, dodatkowo uzupełniając sobie CV o tak istotną praktykę.
Powodzenia ! :) 

czwartek, 1 marca 2012

Wprowadzenie

Witajcie na moim blogu! 
Został on stworzony z myślą o przyszłych i początkujących pedagogach, którzy w dobie dzisiejszych czasów obawiają się o swoją przyszłą karierę zawodową. Postaram się udostępnić i podsunąć Wam jak najwięcej pomysłów i środków, abyście mogli rozwijać się wraz ze swoimi zainteresowaniami i preferencjami.
Enjoy!