sobota, 17 marca 2012

Szybkie Czytanie

Dziś chciałabym poruszyć sprawę szybkiego czytania.
Wiele osób zapewne powie, że taki kurs jest im nie potrzebny. Moim zdaniem jest odwrotnie. Młodemu Pedagogowi jest potrzebna umiejętność szybkiego czytania ponieważ w dzisiejszych czasach rozwój wiedzy ludzkiej jest tak szybki, iż każdy z nas musi czytać coraz więcej. Codziennie rośnie ilość różnorakich publikacji - książek, gazet, czasopism, różnych artykułów i doniesień, które należało by przeczytać. Co więcej przeraziła mnie informacja,którą niedawno wyczytałam w artykule internetowym na temat czytania:
 "Co roku 10% informacji dezaktualizuje się co sprawia, że absolwent wyższej uczelni traci po 5 latach ponad połowę wiedzy uzyskanej w czasie studiów! Oznacza to, iż specjalista chcący śledzić postęp wiedzy w danej dziedzinie musi czytać 10 razy więcej (szybciej) niż 20 lat temu."
Z tego też powodu uważam iż Młody Pedagog powinien umieć szybko czytać. Sama jestem po takim kursie i jestem bardzo zadowolona z rezultatów. Może nie czytam Potopu w 16 minut ale zdecydowanie szybciej niż moi koledzy i koleżanki.
Zanim podam co, jak oraz gdzie, przytoczę definicje szybkiego czytania.
       Szybkie czytanie (speedreading) jest dziedziną wiedzy, która polega na analizie metod i technik, którymi posługują się ludzie w zapisywaniu i odczytywaniu znaków. Głównym założeniem speedreadingu jest ułatwienie i przyspieszenie procesu odkodowywania znaków pisanych.
Kurs szybkiego czytania można zrobić stacjonarnie, samemu za pomocą książki oraz przez komputerowy kurs.
Z każdym takim kursem niestety wiążą się jakieś pieniądze. My studenci nie mamy ich za wiele, wiec po przekalkulowaniu wszystkiego najlepiej i najtaniej wychodzi Komputerowy kurs szybkiego czytania.
Podaję link do strony, gdzie można zamówić sobie taki kurs
 http://www.czytam.net/szybkie-czytanie/speed-reader-pl
 Na sam koniec chce również zaproponować każdemu by sprawdził jak szybko czyta. Test sprawdzający znajduję się na tej stronie http://www.edusfera.pl/test.php
Powodzenia!6 komentarzy:

 1. Też byłem na takim kursie. Umiejętność niestety z biegiem czasu zanikła. Uważam, że szybkie czytanie nie jest dobre, ponieważ rozumienie tekstu odbywa się na poziomie podświadomym, zrozumienia tutaj nie jest zbyt dużo, a chyba o to właśnie chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie, zawsze intrygowały mnie tego typu kursy. Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli czytam coś szybko to raczej niedokładnie i pobieżnie. Aby coś zrozumieć wolę zatrzymać się nad tekstem, przeczytać go nawet kilka razy. Mam wrażenie, że w kursach szybkiego czytania chodzi o ilość przeczytanego tekstu, a nie o jego jakość, ale może się mylę.
  Z drugiej strony, odrobinę przerażające jest to, że tak wiele rzeczy nie zdążymy w życiu przeczytać, więc chyba umiejętność szybkiego czytania jest pożyteczną umiejętnością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja jestem po takim kursie i mogę zapewnić że jeśli wybierze się odpowiedni kurs i się przyłoży to zrozumienie będzie szło w parze z ilością. ale nic nie przychodzi łatwo, najpierw trzeba się trochę namęczyć. :)

   Usuń
 3. ja też jakoś nie mam przekonania do tego typu czytania. Wydaje mi się, że jakość z ilością nie idą tu w parze.. Tak, jak wyżej. Zapominamy wiadomości po jakimś czasie, ale i zapominamy tez umiejętność szybkiego czytania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie ciekawi jedna kwestia: znajomi po takich kursach twierdzą, że owszem, czyta się szybko i rozumie się tekst (sprawdzane na takiej zasadzie jak w teście z linku), ale osoba czytająca tak wiele w tak wielkim tempie po pół roku nie pamięta większości treści, które przeczytała. Czy ta metoda rzeczywiście ma tak krótkotrwałe skutki?

  [domowaszkola.blogspot.com]

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak na prawdę wszystko czego się człowiek uczy po jakimś czasie idzie w niepamięć. Kluczem jest ciągłe ćwiczenie czy to chodzi o czytanie, czy też wiadomości których się uczymy :)
  Szybkie czytanie bardzo ułatwia życie, zwłaszcza na studiach, gdzie tekstów jest mnóstwo i trzeba je szybko ogarnąć.

  OdpowiedzUsuń